מרפאה 03-527-3631
קביעת תורים 052-609-9666
פרופ' בועז ווייס 052-666-6464
סקירת מערכות מוקדמת
 

אולטראסאונד למיקום ההריון ווידוא דופק
 
          •
שבועות 7-8 להריון:
 

בפגישה זו מבוצעת בדיקת על-קול ( (אולטראסאונד ראשונית לווידוא תקינות ההריון: מספר העוברים, קיומו של דופק עוברי ומיקום השתרשותו של העובר. בנוסף, פגישה זו משמשת להשלמת הבדיקות הרלוונטיות (בדיקות גנטיות וכו'), ברור רמת ההמוגלובין  ותחילת טיפול בתוספי ויטמינים וברזל לפי הצורך.
 
אולטראסאונד לבדיקת שקיפות עורפית  
בשלוב של בדיקות דם (1).
 
          •שבועות 11-13 :
 
במפגש זה תתבצע בדיקת השקיפות העורפית. זוהי בדיקת על-קול המהווה בדיקת סקר לתסמונת דאון. בבדיקה זו נמדד עובי הנוזל המצטבר בעורפו של העובר. פס נוזל עבה במיוחד מגדיל את הסיכון לתסמונת דאון ובעיות עובריות אחרות. כמו כן , תתבצע בדיקה ראשונית של העובר הכוללת הדגמת גולגולת תקינה, ארבע גפיים, דופן הבטן ולעיתים גם איברים נוספים.
 
אולטראסאונד 
לבדיקת שקיפות עורפית בשלוב של בדיקות דם (2).
 
           •(המשך...)
 

לשם הגדלת הדיוק של בדיקת השקיפות העורפית אנו ממליצים "לחזק" בדיקה זו בסמנים נוספים (כגון הדגמת עצם האף של העובר) ובדיקת דם המשלבת חמישה מרכיבים:
 
     PAPP-A 
בדיקת דם הנלקחת לאחר ביצוע השקיפות העורפית (במרפאה)
 
     bhCG,  FP, E3, Inhibin 
בדיקת דם המתבצעת בשבוע 17 להריון (במעבדות זר).
 

שילוב של השקיפות העורפית וחמשת הסמנים בדם נקרא Integrated Test – בדיקה זו היא בדיקת הסקר האמינה ביותר לזיהוי תסמונת דאון המאבחנת עד כ-95% מהעוברים הלוקים בתסמונת זו.
 
סקירת מערכות מוקדמת מורחבת (1)

 
•שבועות 14-16:
 
מהי סקירת מערכות ?
 

סקירת מערכות היא בדיקת על-קול ( (אולטראסאונד   בה הרופא סורק בקפדנות את אברי גופו של העובר ומוודא את תקינותם. למעשה זהו מעין צילום "דינאמי" של אברי העובר.
 

מטרת הבדיקה היא אבחון מומים מולדים. בבדיקת העל קול ניתן לזהות :
 
           •
מומים מולדים – הנחלקים למומים קשים ומומים קלים.
 
           •
הפרעות בגדילת העובר.
 
           •
סמנים "קלים" אשר אינם מומים מולדים אך מעלים במעט את הסיכון לתסמונת כרומוזומלית.
 

סקירת מערכות איננה מיועדת לאבחון מומים כרומוזומליים ואין היא מהווה תחליף לשקיפות העורפית, הסקר הביוכימי או לדיקור הגנטי.
 

כמובן ובמידה וימצא ממצא החורג מהנורמה תקבלי הסברים לגבי מהות הממצא והשלכותיו.
 
סקירת מערכות מוקדמת מורחבת (2)

 
מתי מבוצעת הבדיקה?
 
סקירת מערכות מוקדמת מבוצעת בשלב מוקדם יחסית של ההריון (בשבועות 14-16.(
 
מה יכולת הזיהוי של הבדיקה ?
 
רמת זיהוי המומים במרכזים הטובים בעולם נעה בין 50-90% - מכאן שיכולתה של טכנולוגיית העל-שמע לאתר מומים הינה מוגבלת.  כשני שליש מהמומים מתגלים בבדיקת סקירת מערכות המוקדמת וכשליש מהמומים המזוהים טרום לידתית מאותרים בבדיקה המאוחרת.
 

שלב שני של בדיקות דם להשלמת ה-Integrated Test
 
          •שבועות 17-18:
 
בשבועות אלו עלייך לגשת למעבדות זר (כפי שהונחית במרפאה) לשם השלמת בדיקת הדם לחלק השני של ה- Integrated Test. התשובה לכלל הבדיקה צפויה תוך כשבוע-שבועיים – קריא בשבוע 18-19 להריון. עם קבלת התשובה (המגיעה אלייך ולרופא שלך בקליניקה)  יתבצע דיון מחודש לגבי הצורך בדיקור מי שפיר.
 

במידה וההריון הינו הריון תאומים, אין אנו ממליצים על בדיקת ה- Integrated Test (ויש להסתפק בבדיקת השקיפות העורפית) אך יש לשקול בדיקת "חלבון עוברי" בקופת החולים.