מרפאה 03-527-3631
קביעת תורים 052-609-9666
פרופ' בועז ווייס 052-666-6464
סקירת מערכות מוקדמת
 
​סקירת מערכות מוקדמת
בדיקה המתבצעת בשלב מוקדם יחסית של ההיריון, בין השבועות 14-16 להריון, על ידי מתמר המוחדר לפתח הנרתיק או על גבי הבטן. הרופא הבודק יבדוק את מבנה העובר ואת מערכותיו השונות. הבדיקה נועדה בעיקר לצורך מטרת זיהוי מוקדם של מומים בעובר. ישנם מספר מוקדים שחשוב לבדקם בבדיקה זו על מנת לגלות תסמונות כרומוזומאליות שונות, לדוגמא: המוקד האקוגני בלב ואגני כליה מורחבים שלעיתים מצביעים על תסמונת דאון ועל ליקויים במבנה הכרומוזום. ישנם מומים שלא ניתן לגלות בבדיקה זו.
חשוב לציין שיש מומים שלא ניתן לזהות בבדיקה זאת, למשל: מחלות נפשיות ופיגור שכלי. ישנן נשים (בעיקר דתיות או חרדיות) שבוחרות לא לבצע סקירת מערכות מוקדמת משום שאין הן רואות בה טעם מסיבה הלכתית, היות ואינן מעוניינות לבצע הפלה באם יתגלו ממצאים חשודים.


מה יכולת הזיהוי של הבדיקה ?
רמת זיהוי המומים במרכזים הטובים בעולם נעה בין 50-90% מכאן שיכולתה של טכנולוגיית האולטרסאונד לאתר מומים הינה מוגבלת. כשני שליש מהמומים מתגלים בבדיקת סקירת המערכות המוקדמת וכשליש מהמומים המזוהים טרום לידתית מאותרים בבדיקה המאוחרת.
סקירת מערכות מוקדמת
 
נשים בהיריון, מעוניינות להיות בטוחות כי ההיריון שלהן תקין. לרוב, החשיבות הינה בשלבים המוקדמים של ההיריון ולכן, חלק מהנשים עוברות בדיקות פרטיות כמו סקירת מערכות מוקדמת, על מנת  לשלול מומים מולדים. את סקירת המערכות המוקדמת, יש לעבור בשבוע ה- 14-16 להיריון. ניתן למעשה לעבור שלוש סקירות היריון: בשלב הראשוני שהוא השליש הראשון של ההיריון השליש השני ובסוף ההיריון שכבר נחשב לשליש השלישי של ההיריון.
 
 ישנם שיקולים בריאותיים נוספים שהרופאים הגניקולוגים ממליצים על סקירת מערכות מוקדמת למשל נשים הרות אשר נמצאות בסיכון גבוה, כך שזו הבדיקה הראשונה שעל נשים שנמצאות בסיכון חייבות לבצע.
 
איתור של עד 75% מהמומים הקיימים בעובר באמצעות סקירת מערכות מוקדמת של מערכות  
 
כאשר אישה הרה מבצעת סקירת מערכות מוקדמת, רוב מערכות העובר כבר נוצרו וניתן יהיה לאתר כ-75% מהמומים הקיימים בעובר. רופאים רבים סבורים שהאחוזים  לאיתור מומים מולדים באמצעות בדיקה זו, הם אף גבוהים יותר. במידה ובבדיקה המוקדמת לסקירת מערכות, ישנו חשד למום כלשהו, הרופא הגניקולוג, ישלח את האישה ההרה לבדיקת מי שפיר, על מנת לוודא סופית לגבי החשד.  בדיקות סקירת מערכות בהיריון, מקנה מידע רב להורים. הבדיקה נעשית באמצעות אולטרה סאונד שהיא בדיקת הדמיה נפוצה בהיריון, אך בדיקה זו, הינה ארוכה יותר, היות והיא סוקרת את אברי העובר על פי הרשימה לבדיקה, אשר אושרה ע"י משרד הבריאות.
 
פרמטרים שיש לבדוק בנוסף באמצעות סקירת מערכות מוקדמת
 
בנוסף לאברים הנמצאים ברשימה שיש לבדוק באמצעות סקירת מערכות מוקדמת, ישנם פרמטרים שיש לבדוק בנוסף כגון:
 
  • קוטר דו רקתי של גולגולת העובר
  • היקף ראש
  • היקף בטן
  • אורך עצם הירך
 
לעיתים בשל ממצאים כגון מומים קשים באמצעות בדיקת סקירת מערכות בשליש השני להיריון, אשר מתבצע בתלת ממד, לעיתים יוחלט על הפסקת ההיריון. בדרך זו למעשה, ניתן יהיה למנוע את הפסקת ההיריון בשלב מאוחר יותר, מה שיהיה טראומטי יותר לאם אם מהבחינה הנפשית ואם מהבחינה הגופנית. הורים רבים מתרגשים מבדיקה זו שאף ניתן לצרוב אותה על דיסק, מה שיוצר את הקשר הראשוני בין ההורים לעובר ויהיה מזכרת להורים.
 
סקירת מערכות מוקדמת לעובר בקליניקת מומחים
 
ישנם רופאים מיילדים שהם מומחים בבדיקת סקירת מערכות מוקדמת, כך שהם מדייקים באבחון. אחת מהקליניקות הבולטות הינה הקליניקה של פרופסור בועז וייס  ברמת החייל בת"א. פרופ' וייס, משמש כממלא מקום מנהל המכון לדימות ברפואת נשים בביה"ח שיבא בתל השומר והוא נמצא ברשימת הרופאים המובילים למיילדות. פרופ' וייס מתמחה בבדיקות היריון לאיתור  ושלילת מומים מולדים וכן במעקב להיריון בסיכון גבוה. הבדיקות כוללות: סקירה מוקדמת של מערכות, סקירות נוספות במהלך ההיריון וכן, בדיקות מי שפיר.