מרפאה 03-527-3631
קביעת תורים 052-609-9666
פרופ' בועז ווייס 052-666-6464
סקירת מערכות מוקדמת
 
סקירת מערכות מוקדמת מורחבת 
•שבועות 14-16:
מהי סקירת מערכות ?
סקירת מערכות היא בדיקת על-קול (אולטראסאונד)  בה הרופא סורק בקפדנות את אברי גופו של העובר ומוודא את תקינותם. למעשה זהו מעין צילום "דינאמי" של אברי העובר.
מטרת הבדיקה היא אבחון מומים מולדים. בבדיקת העל קול ניתן לזהות :
•מומים מולדים – הנחלקים למומים קשים ומומים קלים.
•הפרעות בגדילת העובר.
•סמנים "קלים" אשר אינם מומים מולדים אך מעלים במעט את הסיכון לתסמונת כרומוזומלית.
סקירת מערכות איננה מיועדת לאבחון מומים כרומוזומליים ואין היא מהווה תחליף לשקיפות העורפית, הסקר הביוכימי או לדיקור הגנטי.
כמובן ובמידה וימצא ממצא החורג מהנורמה תקבלי הסברים לגבי מהות הממצא והשלכותיו.

 

אולטרסאונד במהלך ההיריון מתבצע בשתי דרכים:
 
  1. בדיקה נרתיקית - בדיקה זו בשימוש בעיקר בשבועות הראשונים של ההיריון. הבדיקה מתבצעת באמצעות מתמר וגינלי, המתמר הינו דק וצר. המתמר מוחדר לנרתיק כאשר עליו מעטפת המכוסה בג'ל.
 
  1. בדיקה בטנית - בדיקה זו בשימוש בשבועות המתקדמים של ההיריון. מתבצעת באמצעות מתמר בטני, המתמר הינו רחב. הרופא מורח את בטן האישה בג'ל ומעביר את המתמר על דופן הבטן.
 
 
אולטרסאונד לתקינות הריון - מיקום ההיריון ווידוא דופק (שבועות 7-8)

בפגישה זו מבוצעת בדיקת אולטרסאונד ראשונית לווידוא תקינות ההיריון: גיל ההיריון, מספר העוברים, קיומו של דופק עוברי ומיקום השתרשותו של העובר. בנוסף, פגישה זו משמשת להשלמת הבדיקותת הרלוונטיות (בדיקות גנטיות וכו'), ברור רמת ההמוגלובין ותחילת טיפול בתוספי ויטמינים וברזל לפי הצורך.

אין כל טעם להקדים ולבצע את בדיקת האולטרסאונד לפני השבוע השישי, שכן בשלב זה העובר נראה כעיגול המכוסה בקרום, תמונה שאינה מאפשרת להעריך אותו כיאות.