מרפאה 03-527-3631
קביעת תורים 052-609-9666
פרופ' בועז ווייס 052-666-6464
סקירת מערכות מוקדמת
 
סקירת מערכות מוקדמת במרכז
 
נשים בהיריון, מעוניינות להיות בטוחות כי ההיריון שלהן תקין. לרוב, החשיבות הינה בשלבים המוקדמים של ההיריון ולכן, חלק מהנשים עוברות בדיקות פרטיות כמו סקירת מערכות מוקדמת במרכז  במרכז , על מנת  לשלול מומים מולדים. את סקירת המערכות המוקדמת, יש לעבור בשבוע ה- 14-16 להיריון. ניתן למעשה לעבור שלוש סקירות היריון: בשלב הראשוני שהוא השליש הראשון של ההיריון השליש השני ובסוף ההיריון שכבר נחשב לשליש השלישי של ההיריון.
 
 ישנם שיקולים בריאותיים נוספים שהרופאים הגניקולוגים ממליצים על סקירת מערכות מוקדמת במרכז  למשל נשים הרות אשר נמצאות בסיכון גבוה, כך שזו הבדיקה הראשונה שעל נשים שנמצאות בסיכון חייבות לבצע.
 
איתור של עד 75% מהמומים הקיימים בעובר באמצעות סקירת מערכות מוקדמת במרכז  של מערכות  
 
כאשר אישה הרה מבצעת סקירת מערכות מוקדמת במרכז , רוב מערכות העובר כבר נוצרו וניתן יהיה לאתר כ-75% מהמומים הקיימים בעובר. רופאים רבים סבורים שהאחוזים  לאיתור מומים מולדים באמצעות בדיקה זו, הם אף גבוהים יותר. במידה ובבדיקה המוקדמת לסקירת מערכות, ישנו חשד למום כלשהו, הרופא הגניקולוג, ישלח את האישה ההרה לבדיקת מי שפיר, על מנת לוודא סופית לגבי החשד.  בדיקות סקירת מערכות בהיריון, מקנה מידע רב להורים. הבדיקה נעשית באמצעות אולטרה סאונד שהיא בדיקת הדמיה נפוצה בהיריון, אך בדיקה זו, הינה ארוכה יותר, היות והיא סוקרת את אברי העובר על פי הרשימה לבדיקה, אשר אושרה ע"י משרד הבריאות.
 
פרמטרים שיש לבדוק בנוסף באמצעות סקירת מערכות מוקדמת במרכז
 
בנוסף לאברים הנמצאים ברשימה שיש לבדוק באמצעות סקירת מערכות מוקדמת במרכז , ישנם פרמטרים שיש לבדוק בנוסף כגון:
 
  • קוטר דו רקתי של גולגולת העובר
  • היקף ראש
  • היקף בטן
  • אורך עצם הירך
 
לעיתים בשל ממצאים כגון מומים קשים באמצעות בדיקת סקירת מערכות בשליש השני להיריון, אשר מתבצע בתלת ממד, לעיתים יוחלט על הפסקת ההיריון. בדרך זו למעשה, ניתן יהיה למנוע את הפסקת ההיריון בשלב מאוחר יותר, מה שיהיה טראומטי יותר לאם אם מהבחינה הנפשית ואם מהבחינה הגופנית. הורים רבים מתרגשים מבדיקה זו שאף ניתן לצרוב אותה על דיסק, מה שיוצר את הקשר הראשוני בין ההורים לעובר ויהיה מזכרת להורים.
 
סקירת מערכות מוקדמת במרכז  לעובר בקליניקת מומחים
 
ישנם רופאים מיילדים שהם מומחים בבדיקת סקירת מערכות מוקדמת במרכז , כך שהם מדייקים באבחון. אחת מהקליניקות הבולטות הינה הקליניקה של פרופסור בועז וייס  ברמת החייל בת"א. פרופ' וייס, משמש כממלא מקום מנהל המכון לדימות ברפואת נשים בביה"ח שיבא בתל השומר והוא נמצא ברשימת הרופאים המובילים למיילדות. פרופ' וייס מתמחה בבדיקות היריון לאיתור  ושלילת מומים מולדים וכן במעקב להיריון בסיכון גבוה. הבדיקות כוללות: סקירה מוקדמת של מערכות, סקירות נוספות במהלך ההיריון וכן, בדיקות מי שפיר.