מרפאה 03-527-3631
קביעת תורים 052-609-9666
פרופ' בועז ווייס 052-666-6464
סקירת מערכות מוקדמת
 
 

מעקב הריון במרפאתנו
 
 •
מעקב ההריון כולל בדיקות אשר נועדות לוודא את מצבה התקין של האם ההרה והתפתחותו התקינה של העובר.
 
  •
מעקב ההריון הרצוי הוא מדי חודש. במידה ומתעוררת בעיה במהלך ההריון (כגון צירים מוקדמים, ירידה בכמות מי השפיר, גדילה בלתי מספקת של העובר וכו') נמליץ על בדיקות תכופות יותר.
 
• 
אנו דוגלים בשימוש בשיטות המובילות בעולם בכדי לוודא את תקינות ההריון (כגון בדיקת ה-INTEGRATED TEST להערכת הסיכון לתסמונת דאון, בדיקות אולטראסאונד מתקדמות ועוד.
 
מתי מתחיל מעקב ההריון
 
  •
המועד הרצוי לתחילת המעקב הוא... לפני ההריון. בשלב שכזה נוכל להשלים בדיקות גנטיות וסרולוגיות ולוודא את מצבך החיסוני (לאדמת). כמו כן, נוכל לדון על מחלות אשר יש לאזנן לפני ההריון (כגון אסטמה, סוכרת ועוד) וניתן לך יעוץ תזונתי במידת הצורך.
 
• 
עם זאת, מרבית הנשים פונות למעקב בתחילת ההריון בשבועות   4-8.
 
 
  
בדיקות גנטיות ובדיקות טרום הריון
 
המפגש הראשוני מתבצע לרוב עוד טרם ההריון או בשבועות הראשונים כאשר מתגלית תשובת "הריון" חיובית. במפגש זה דנים בהיסטוריה הרפואית של היולדת ומשפחתה, עברה המיילדותי ונתונים החשובים להריון הנוכחי. כמו כן, נשלחת היולדת לבדיקות דם לשלילת נשאות של מחלות גנטיות, בדיקה של נוגדנים למזהמים שונים העלולים לפגוע בהריון (כגון אדמתCMV, טוקסופלזמה ועוד) זיהומים בעבר ובדיקות דם ושתן אחרות.
 
כמו כן, נוודא שהיולדת נוטלת חומצה פולית לשם הורדת הסיכון למומים עובריים.
 
אולטראסאונד למיקום ההריון ווידוא דופק
 
 •
שבועות 7-8 להריון:
 
בפגישה זו מבוצעת בדיקת על-קול (אולטראסאונד) ראשונית לווידוא תקינות ההריון: מספר העוברים, קיומו של דופק עוברי ומיקום השתרשותו של העובר. בנוסף, פגישה זו משמשת להשלמת הבדיקות הרלוונטיות (בדיקות גנטיות וכו'), ברור רמת ההמוגלובין  ותחילת טיפול בתוספי ויטמינים וברזל לפי הצורך.
 
אולטראסאונד לבדיקת שקיפות עורפית בשלוב של בדיקות דם (1).
 
          •
שבועות 11-13 :
 
במפגש זה תתבצע בדיקת השקיפות העורפית. זוהי בדיקת על-קול המהווה בדיקת סקר לתסמונת דאון. בבדיקה זו נמדד עובי הנוזל המצטבר בעורפו של העובר. פס נוזל עבה במיוחד מגדיל את הסיכון לתסמונת דאון ובעיות עובריות אחרות. כמו כן , תתבצע בדיקה ראשונית של העובר הכוללת הדגמת גולגולת תקינה, ארבע גפיים, דופן הבטן ולעיתים גם איברים נוספים.
 
אולטראסאונד לבדיקת שקיפות עורפית בשלוב של בדיקות דם (2).
 
           •(
המשך...)
 
לשם הגדלת הדיוק של בדיקת השקיפות העורפית אנו ממליצים "לחזק" בדיקה זו בסמנים נוספים (כגון הדגמת עצם האף של העובר) ובדיקת דם המשלבת חמישה מרכיבים:
 
     PAPP-A 
בדיקת דם הנלקחת לאחר ביצוע השקיפות העורפית (במרפאה)
 
     bhCG, 
aFP, E3, Inhibin בדיקת דם המתבצעת בשבוע 17 להריון (במעבדות זר).
 
שילוב של השקיפות העורפית וחמשת הסמנים בדם נקרא Integrated Test – בדיקה זו היא בדיקת הסקר האמינה ביותר לזיהוי תסמונת דאון המאבחנת עד כ-95% מהעוברים הלוקים בתסמונת זו.
 
סקירת מערכות מוקדמת מורחבת (1)
 
           •
שבועות 14-16:
 
מהי סקירת מערכות ?
 
סקירת מערכות היא בדיקת על-קול (אולטראסאונד)  בה הרופא סורק בקפדנות את אברי גופו של העובר ומוודא את תקינותם. למעשה זהו מעין צילום "דינאמי" של אברי העובר.
 
מטרת הבדיקה היא אבחון מומים מולדים. בבדיקת העל קול ניתן לזהות :
 
           •
מומים מולדים – הנחלקים למומים קשים ומומים קלים.
 
           •
הפרעות בגדילת העובר.
 
           •
סמנים "קלים" אשר אינם מומים מולדים אך מעלים במעט את הסיכון לתסמונת כרומוזומלית.
 
סקירת מערכות איננה מיועדת לאבחון מומים כרומוזומליים ואין היא מהווה תחליף לשקיפות העורפית, הסקר הביוכימי או לדיקור הגנטי.
 
כמובן ובמידה וימצא ממצא החורג מהנורמה תקבלי הסברים לגבי מהות הממצא והשלכותיו.
 
סקירת מערכות מוקדמת מורחבת (2)
 
מתי מבוצעת הבדיקה?
 
סקירת המערכות המוקדמת מבוצעת בשלב מוקדם יחסית של ההריון (בשבועות 14-16.(
 
מה יכולת הזיהוי של הבדיקה ?
 
רמת זיהוי המומים במרכזים הטובים בעולם נעה בין 50-90% - מכאן שיכולתה של טכנולוגיית העל-שמע לאתר מומים הינה מוגבלת.  כשני שליש מהמומים מתגלים בבדיקת סקירת המערכות המוקדמת וכשליש מהמומים המזוהים טרום לידתית מאותרים בבדיקה המאוחרת.
 
שלב שני של בדיקות דם להשלמת ה-Integrated Test
 
          •
שבועות 17-18:
 
בשבועות אלו עלייך לגשת למעבדות זר (כפי שהונחית במרפאה) לשם השלמת בדיקת הדם לחלק השני של הIntegrated Test. התשובה לכלל הבדיקה צפויה תוך כשבוע-שבועיים – קריא בשבוע 18-19 להריון. עם קבלת התשובה (המגיעה  אלייך ולרופא שלך בקליניקה)  יתבצע דיון מחודש לגבי הצורך בדיקור מי שפיר.
 
במידה וההריון הינו הריון תאומים, אין אנו ממליצים על בדיקת הIntegrated Test (ויש להסתפק בבדיקת השקיפות העורפית) אך יש לשקול בדיקת "חלבון עוברי" בקופת החולים.
 
סקירת מערכות מאוחרת מורחבת
 
           •
שבועות 22-24:
 
זוהי הסקירה השנייה בה שוב נבדקת תקינותו (האנטומית) של העובר. בשלב זה העובר גדול יותר וניתן לזהות ביתר קלות מומים שונים (במיוחד בלב ובמוח).
 
  

יש לזכור כי בדיקה זו איננה בודקת את תקינות הכרומוזומים או הגנים של העובר ולשם כך קיימות בדיקות נוספות.
 
  

בדיקת דם לאבחון סכרת הריונית (1)
 
          •
שבוע 24-28
 
מרבית הנשים תבצענה בשבוע 24 בדיקת העמסת סוכר של 50 גרם. זוהי בדיקת סקר אשר איננה דורשת צום ורמת הסוכר נבדקת פעם אחת (כשעה לאחר שתיית הסוכר). תשובת סוכר של מתחת ל140 מ"ג/ד"ל נחשבת לתקינה אולם במקרים מסוימים אנו נוטים להשתמש בגבול התקין בערך של 130 מ"ג/ד"ל.
 
כ15-25% מהנשים תקבלנה תשובה "לא תקינה"- תשובה שכזו איננה מעידה שקיימת סוכרת הריונית אלא רק שיש לבצע בדיקה מעמיקה יותר.
 
בדיקת דם לאבחון סכרת הריונית (2)
 
         •(
המשך...)
 
במידה ותשובת ההעמסה הראשונית איננה תקינה תתבקשי לבצע בדיקת העמסה של 100 גרם בה יילקחו בדיקות דם לסוכר בצום, שעה, שעתיים ושלש שעות לאחר שתיית הסוכר.  אם גם בדיקות אלו אינן תקינות הרי שמאובחנת סוכרת הריונית ותקבלי את הייעוץ והטיפול המתאים.
 
מתן ANTI D על-פי הצורך
 
         •
שבוע 28-29:
 
בשבועות אלו נהוג לבצע בדיקת קומבס.
 
  

באם סוג הדם שלך הינו "שלילי" (כלומר Rh שלילי) והקומבס תקין (שלילי) תקבלי זריקה של אנטי-D למניעת סיבוכי הריון הנובעים מערבוב דמך ודמו של העובר.
 
בדיקת אולטראסאונד ממוקדת ("סקירה שלישית")
 
         •
שבועות 31-32:
 
אנו ממליצים לבצע במהלך שבועות אלו בדיקה נוספת של העובר לשם אבחון פתולוגיות האופייניות לשלבים המאוחרים של ההריון כגון:
 
         •
עצמות קצרות (בסוגים מסוימים של גמדות)
 
         •
הרחבת חדרי מוח
 
         •
הרחבת אגני כליות
 
•         
מבט חוזר על תפקוד הלב.
 
מעקב הריון עודף
 
         •
שבועות 40-42:
 
במידה ובשלב זה טרם יילדת אנו נסייע לך במעקב ההריון העודף. זהו מעקב המתבצע משבוע 40 (פעמיים במהלך שבוע 40-41 ומדי יומיים בשבוע 41-42) והכולל ניטור עוברי ולעיתים בדיקת אולטראסאונד למדידת כמות מי השפיר. כמו כן נבדוק את צוואר הרחם ונייעץ לך לגבי הצורך בהשראת לידה.