מרפאה 03-527-3631
קביעת תורים 052-609-9666
פרופ' בועז ווייס 052-666-6464
סקירת מערכות מוקדמת
מעקב היריון          
 

מעקב ההריון כולל בדיקות אשר נועדות לוודא את מצבה התקין של האם ההרה והתפתחותו התקינה של העובר.  

מעקב ההריון הרצוי הוא מדי חודש. במידה ומתעוררת בעיה במהלך ההריון (כגון צירים מוקדמים, ירידה בכמות המי שפיר, גדילה בלתי מספקת של העובר וכו'') נמליץ על בדיקות תכופות יותר. אנו דוגלים בשימוש בשיטות המובילות בעולם בכדי לוודא את תקינות ההריון, כגון בדיקת ה-INTEGRATED TEST  להערכת הסיכון לתסמונת דאון, בדיקות אולטרסאונד מתקדמות ועוד...  
 

מתי מתחיל מעקב ההיריון?
המועד הרצוי לתחילת המעקב הוא... לפני ההריון. בשלב שכזה נוכל להשלים בדיקות גנטיות וסרולוגיות ולוודא את מצבך החיסוני (לאדמת).
כמו כן, נוכל לדון על מחלות אשר יש לאזנן לפני ההריון (כגון אסטמה, סוכרת ועוד) וניתן לך יעוץ תזונתי במידת הצורך.
עם זאת, מרבית הנשים פונות למעקב בתחילת ההריון בשבועות 4-8.
 
 
בדיקות גנטיות ובדיקות טרום הריון
המפגש הראשוני מתבצע לרוב עוד טרם ההריון או בשבועות הראשונים כאשר מתגלית תשובת הריון חיובית.
במפגש זה דנים בהיסטוריה הרפואית של היולדת ומשפחתה, עברה המיילדותי ונתונים החשובים להריון הנוכחי. כמו כן, נשלחת היולדת לבדיקות דם לשלילת נשאות של מחלות גנטיות, בדיקה של נוגדנים למזהמים שונים העלולים לפגוע בהריון (כגון אדמת, CMV, טוקסופלזמה ועוד) זיהומים בעבר ובדיקות דם, שתן ואחרות.

כמו כן, נוודא שהיולדת נוטלת חומצה פולית לשם הורדת הסיכון למומים עובריים.


בדיקת דם לאבחון סכרת הריונית
 
שבוע 24-28 
מרבית הנשים תבצענה בשבוע 24 בדיקת העמסת סוכר של 50 גרם. זוהי בדיקת סקר אשר איננה דורשת צום ורמת הסוכר נבדקת פעם אחת (כשעה לאחר שתיית הסוכר). תשובת סוכר של מתחת ל- 140 מ"ג/ד"ל נחשבת לתקינה אולם במקרים מסוימים אנו נוטים להשתמש בגבול התקין בערך של 130 מ"ג/ד"ל.
 

כ 15-25% מהנשים תקבלנה תשובה "לא תקינה" - תשובה שכזו איננה מעידה שקיימת סוכרת הריונית אלא רק שיש לבצע בדיקה מעמיקה יותר.

במידה ותשובת ההעמסה הראשונית איננה תקינה תתבקשי לבצע בדיקת העמסה של 100 גרם בה יילקחו בדיקות דם לסוכר בצום, שעה, שעתיים ושלש שעות לאחר שתיית הסוכר.  אם גם בדיקות אלו אינן תקינות הרי שמאובחנת סוכרת הריונית ותקבלי את הייעוץ והטיפול המתאים
 
מתן ANTI D על פי הצורך
 
שבועות 28-29 - בשבועות אלו נהוג לבצע בדיקת "קומבס".

אם סוג הדם שלך הינו "שלילי" (כלומר Rh שלילי) והקומבס תקין (שלילי) תקבלי זריקה של אנטי למניעת סיבוכי הריון הנובעים מערבוב דמך ודמו של העובר.
 
 

מעקב הריון עודף
 
שבועות 40-42 
במידה ובשלב זה טרם יילדת, אנו נסייע לך במעקב ההריון העודף. זהו מעקב המתבצע משבוע 40 (פעמיים במהלך שבוע 40-41 ומדי יומיים בשבוע 41-42) והכולל ניטור עוברי ולעיתים בדיקת אולטרסאונד למדידת כמות מי השפיר. כמו כן נבדוק את צוואר הרחם ונייעץ לך לגבי הצורך בהשראת לידה.

 

מעקב הריון במרפאתנו
 
 •מעקב ההריון כולל בדיקות אשר נועדות לוודא את מצבה התקין של האם ההרה והתפתחותו התקינה של העובר.
 
  •מעקב ההריון הרצוי הוא מדי חודש. במידה ומתעוררת בעיה במהלך ההריון (כגון צירים מוקדמים, ירידה בכמות מי השפיר, גדילה בלתי מספקת של העובר וכו'') נמליץ על בדיקות תכופות יותר.
 
• אנו דוגלים בשימוש בשיטות המובילות בעולם בכדי לוודא את תקינות ההריון (כגון בדיקת ה-INTEGRATED TEST להערכת הסיכון לתסמונת דאון, בדיקות אולטראסאונד מתקדמות ועוד.
 
מתי מתחיל מעקב ההריון
 
  •המועד הרצוי לתחילת המעקב הוא... לפני ההריון. בשלב שכזה נוכל להשלים בדיקות גנטיות וסרולוגיות ולוודא את מצבך החיסוני (לאדמת). כמו כן, נוכל לדון על מחלות אשר יש לאזנן לפני ההריון (כגון אסטמה, סוכרת ועוד) וניתן לך יעוץ תזונתי במידת הצורך.
 
• עם זאת, מרבית הנשים פונות למעקב בתחילת ההריון בשבועות 4-8.
 
 
בדיקות גנטיות ובדיקות טרום הריון
 
המפגש הראשוני מתבצע לרוב עוד טרם ההריון או בשבועות הראשונים כאשר מתגלית תשובת "הריון" חיובית. במפגש זה דנים בהיסטוריה הרפואית של היולדת ומשפחתה, עברה המיילדותי ונתונים החשובים להריון הנוכחי. כמו כן, נשלחת היולדת לבדיקות דם לשלילת נשאות של מחלות גנטיות, בדיקה של נוגדנים למזהמים שונים העלולים לפגוע בהריון (כגון אדמת, CMV, טוקסופלזמה ועוד) זיהומים בעבר ובדיקות דם ושתן אחרות.
 
כמו כן, נוודא שהיולדת נוטלת חומצה פולית לשם הורדת הסיכון למומים עובריים.


בדיקת דם לאבחון סכרת הריונית (1)
 
          •שבוע 24-28
 
מרבית הנשים תבצענה בשבוע 24 בדיקת העמסת סוכר של 50 גרם. זוהי בדיקת סקר אשר איננה דורשת צום ורמת הסוכר נבדקת פעם אחת (כשעה לאחר שתיית הסוכר). תשובת סוכר של מתחת ל- 140 מ"ג/ד"ל נחשבת לתקינה אולם במקרים מסוימים אנו נוטים להשתמש בגבול התקין בערך של 130 מ"ג/ד"ל.
 
כ- 15-25% מהנשים תקבלנה תשובה "לא תקינה"- תשובה שכזו איננה מעידה שקיימת סוכרת הריונית אלא רק שיש לבצע בדיקה מעמיקה יותר.
 
בדיקת דם לאבחון סכרת הריונית (2)
 
         •(המשך...)
 
במידה ותשובת ההעמסה הראשונית איננה תקינה תתבקשי לבצע בדיקת העמסה של 100 גרם בה יילקחו בדיקות דם לסוכר בצום, שעה, שעתיים ושלש שעות לאחר שתיית הסוכר.  אם גם בדיקות אלו אינן תקינות הרי שמאובחנת סוכרת הריונית ותקבלי את הייעוץ והטיפול המתאים.
 
מתן ANTI D על-פי הצורך
 
         •שבוע 28-29:
 
בשבועות אלו נהוג לבצע בדיקת קומבס.
 
  
באם סוג הדם שלך הינו "שלילי" (כלומר Rh שלילי) והקומבס תקין (שלילי) תקבלי זריקה של אנטי-D למניעת סיבוכי הריון הנובעים מערבוב דמך ודמו של העובר.
 
בדיקת אולטראסאונד ממוקדת ("סקירה שלישית")
 
         •שבועות 31-32:
 
אנו ממליצים לבצע במהלך שבועות אלו בדיקה נוספת של העובר לשם אבחון פתולוגיות האופייניות לשלבים המאוחרים של ההריון כגון:
 
         •עצמות קצרות (בסוגים מסוימים של גמדות)
 
         •הרחבת חדרי מוח
 
         •הרחבת אגני כליות
 
•         מבט חוזר על תפקוד הלב.
 
מעקב הריון עודף
 
         •שבועות 40-42:
 
במידה ובשלב זה טרם יילדת אנו נסייע לך במעקב ההריון העודף. זהו מעקב המתבצע משבוע 40 (פעמיים במהלך שבוע 40-41 ומדי יומיים בשבוע 41-42) והכולל ניטור עוברי ולעיתים בדיקת אולטראסאונד למדידת כמות מי השפיר. כמו כן נבדוק את צוואר הרחם ונייעץ לך לגבי הצורך בהשראת לידה.

 

אנמיה עוברית

העתיד כבר כאן; איתור אנמיה עוברית ללא צורך בדיקור מי שפיר פריצת דרך עולמית ברפואת העובר דר' אלון שרים, פרופ' בועז ווייס