מרפאה 03-527-3631
קביעת תורים 052-609-9666
פרופ' בועז ווייס 052-666-6464
סקירת מערכות מוקדמת
 
סקירת מערכות
סקירת מערכות  הינה בדיקה שנערכת במהלך השליש השני להריון. מדובר בבדיקת אולטרסאונד (בדיקה על- קולית) מפורטת שממלאת מספר רב של תפקידים, ביניהם: גילוי מוקדם של מומים עובריים, משקל עובר לא תקין, כמות מי שפיר לא תקינה או בעייתית, מספקת מידע על מצג העובר, משקל העובר, מערכות האיברים הפנימיים ותפקודם. על הבדיקה להתבצע על ידי רופא מומחה בבדיקות מעין אלה על מנת לקבל תוצאות מדויקות.

ישנן שני סוגי סקירת מערכות:
סקירת מערכות מוקדמת

בדיקה המתבצעת בין השבועות 14-16 להריון, על ידי מתמר המוחדר לפתח הנרתיק או על גבי הבטן. הרופא הבודק יבדוק את מבנה העובר ואת מערכותיו השונות. הבדיקה נועדה בעיקר לצורך מטרת זיהוי מוקדם של מומים בעובר. ישנם מספר מוקדים שחשוב לבדקם בבדיקה זו על מנת לגלות תסמונות כרומוזומאליות שונות, לדוגמא: המוקד האקוגני בלב ואגני כליה מורחבים שלעיתים מצביעים על תסמונת דאון ועל ליקויים במבנה הכרומוזום. ישנם מומים שלא ניתן לגלות בבדיקה זו.
חשוב לציין שיש מומים שלא ניתן לזהות בבדיקה זאת, למשל: מחלות נפשיות ופיגור שכלי. ישנן נשים (בעיקר דתיות או חרדיות) שבוחרות לא לבצע סקירת מערכות מוקדמת משום שאין הן רואות בה טעם מסיבה הלכתית, היות ואינן מעוניינות לבצע הפלה באם יתגלו ממצאים חשודים.

סקירת מערכות  מאוחרת
בדיקה זו מתבצעת בין השבועות 22-24, בדרך כלל על גבי הבטן משום שהעובר גדול וניתן לזהות בקלות את מערכותיו השונות. בדיקה זו בדרך כלל מדויקת יותר מבדיקת סקירת מערכות מוקדמת, היות והעובר גדול יותר ומערכותיו בשלות יותר. בדומה לבדיקה הקודמת, גם בדיקה זו נועדה לגלות מומים מולדים בעובר ובעיות כרומוזומאליות אופציונאליות. בנוסף, בודקים בבדיקה זו את מצג העובר, משקלו וכמות מי השפיר. גילוי מוקדם של מומים מולדים יכול להציל חיים, משום שישנם מומים הניתנים לטיפול לאחר הלידה.

לסיכום, שתי הבדיקות נותנות מידע להורים אודות מבנה העובר ובריאותו. עם זאת, חשוב לציין שלא ניתן לזהות את כל המומים הקיימים בבדיקת אולטרסאונד משום שיש מחלות שאין להן סממן חיצוני שניתן לזהותו בבדיקה.