מרפאה 03-527-3631
קביעת תורים 052-609-9666
פרופ' בועז ווייס 052-666-6464
סקירת מערכות מוקדמת
 
 
 
 
דיקור מי שפיר


מי שפיר הינם הנוזלים הנמצאים בשלייה, כאשר הם יכולים להעיד לאחר דיקור מי שפיר אשר נעשה לאישה ההרה, אם קיימים חלילה מומים בעובר, בדיקה מוחשית של הכרומוזומים ותקינותם ועוד. בדיקה זו למעשה, מהווה בולם זעזועים של העובר והיא מורכבת משתן העובר. מי השפיר אף מכילים תאי עור הנושרים מהעובר כאשר התאים, נושאים את הקוד הגנטי שלו.   כמות מי השפיר הנלקחת בבדיקה שנעשית באמצעות מחט מיוחדת, הינה בין 15-20 סמ"ק. הבדיקה אינה כואבת ואורכת כמה דקות. במהלך הבדיקה, מחובר אולטרה סאונד, כך שהרופא יודע היכן לבצע את הדיקור, כך שלא ייגרם כל נזק לעובר.
 
לשם מה קיים הצורך  בדיקור מי שפיר?
 
נשים בשליש הראשון של הריונן, מבצעות בדיקה הנקראת "חלבון עוברי". במידה ובבדיקה קיימת סטייה, היא עשויה להראות על למומים שונים שהידועים בהם הינה תסמונת דאון. על מנת לשלול לחלוטין מומים אלה, הרופא הגניקולוג יורה על  דיקור מי שפיר גם נשים שעברו את גיל ה-40, מומלץ כי יעברו בדיקה זו, היו ובגילאים מבוגרים יותר, קיימת סבירות גבוהה יותר למומים מולדים.  למשל, רמה גבוהה של חלבון עוברי במי השפיר, תעיד על מומים שונים במערכת העצבים של העובר ועוד. נשים עם עבר גנטי, תעבורנה את בדיקת מי השפיר בכל גיל, כך שהן תהיינה שקטות כי הן נושאות ברחמן עובר תקין.
 
מה עוד ניתן להסיק מתוצאת בדיקת דיקור מי שפיר?
 
לרוב, כל עובר מקבל 23 כרומוזומים מהאם ו- 23 כרומוזומים מהאב, כך שסה"כ הכמות התקינה של הכרומוזומים אמורה להיות 46.  כאשר הבדיקה מראה פחות כרומוזומים ייתכן ותהיה איזו שהיא בעיה גנטית, אך במידה ומדובר על 47 כרומוזומים שנמצאו באמצעות  דיקור מי שפיר, מדובר על תסמונת דאון ועל האם יהיה להחליט אם ברצונה לסיים את ההיריון. בדיקת מי השפיר מתבצעת בין השבוע ה-16-20 להיריון.
 
 
האם נדרשות הכנות מיוחדות לפני דיקור מי שפיר?
 
לרוב אין צורך בהכנות מיוחדות, אך יש לוודא את סוג הדם של האם, במידה ומדובר על אישה שיש לה רזוס שלילי, היא תקבל חיסון אנטי D. בסיום
דיקור מי שפיר יש לנוח כמה דקות ולהשתחרר הביתה. יש לנוח יומיים לאחר הבדיקה.  למרות שמדובר על בדיקה שאינה כרוכה בהליך מסובך, קיים סיכון לא מועט ולכן, חשוב לבחור את המרפאה או הרופא המתאים שכבר מבצע שנים רבות בדיקה זו.
 
מומלץ לבצע  דיקור מי שפיר ע"י קליניקת מומחים
 
על מנת להיות בטוחים כי בדיקת  דיקור מי שפיר תעבור בשלום, יש לפנות לקליניקת מומחים אשר מבצעת שנים בדיקות אלה בהצלחה. אחת מהקליניקות המוכרות בארץ הינה הקליניקה של פרופסור בועז וייס שהוא רופא בכיר ביחידה להיריון בסיכון גבוה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר.  פרופ' וייס, הינו מרצה בכיר באוניברסיטת ת"א בפקולטה לרפואה. פרופ' וייס, נחשב לאחד מהרופאים הגניקולוגיים הבכירים בישראל. מרפאתו של פרופ' וייס, נמצאת ברחוב הברזל 9 רמת החייל תל אביב., הצוות הינו מקצועי ואדיב והמומחיות של פרופ' וייס הינה כבר שם דבר.