מרפאה 03-527-3631
קביעת תורים 052-609-9666
פרופ' בועז ווייס 052-666-6464
סקירת מערכות מוקדמת
 
בדיקת השקיפות העורפית  בדיקת על שמע בטרימסטר ראשון להערכת הסיכון לתסמונת דאון

מהי בדיקת שקיפות עורפית?
 
בדיקת שקיפות עורפית של העובר הינה   בדיקת אולטרה-סאונד בה מודדים את עובי הנוזל (במ"מ) הנאגר באזור העורף של העובר.
 
במהלך התפתחות העובר, בשבועות 9-14, מצטבר נוזל מתחת לעור של העובר באזור הקרקפת והעורף (הצטברות הנוזל אופיינית לכל העוברים והיא תקינה). במקרים בהם הצטברות הנוזל הינה חריגה (כלומר עודף נוזל) קיים סיכון מוגבר למומים כרומוזומליים (כגון תסמונת דאון ), למומים מבניים (כגון מומי לב קשים) והפרעות גנטיות נדירות אצל העובר.
בצורה זו, באמצעות בדיקת שקיפות עורפית ניתן לאתר נשים בעלות סיכון מוגבר ללידת עוברים עם הפרעות כרומוזומליות (או מבניות(.
 
מתי נהוג לבצע את הבדיקה?
את הבדיקה יש לבצע בגיל הריון של 11+0 ועד 13+6 שבועות (עד אורך עובר CRL-84 מ"מ). במידה ומתבצעת בדיקה בשלבים החורגים מזמנים אלו, נוצר קושי בהשוואת התוצאה למדגם של אכלוסיה בריאה.
 
מה משמעות התוצאה?
קיימת התאמה בין עובי הנוזל באזור עורף העובר לבין הסיכון ללידת עובר בעל הפרעות כרומוזומליות. ישנן טבלאות הממירות את תוצאת השקיפות העורפית (בשקלול גיל האם וגיל ההריון) למידת הסיכון ללידת עובר עם הפרעה שכזאת. הרגישות המדווחת בבדיקה זו (מידת היכולת של הבדיקה לאתר עוברים חולים) משתנה ממרכז רפואי אחד למשנהו (30-90%), אולם נהוג כיום להעריך כי בבדיקה זו ניתן לאתר כ-50% עד 70% מן העוברים בעלי תסמונת דאון.
 
האם ניתן לשפר את רגישות הבדיקה ?
ניתן להעלות את רגישות הבדיקה (היכולת לאתר עוברים עם תסמונת דאון) על-ידי שילובה עם בדיקת דם.
 
כיום קיימות שתי בדיקות דם הניתנות לשלוב עם בדיקת השקיפות העורפית:
 
1.Combined test- בבדיקה זו נמדדת רמת ההורמונים PAPP-A ו- fβ-hCG בסמוך לבדיקת השקיפות העורפית. שלוב של גיל האם, עובי השקיפות ורמות ההורמונים מניב סיכון משוקלל לתסמונת דאון. התוצאה מדווחת ליולדת בסוף הטרימסטר הראשון ובבדיקה זו ניתן לאתר כ-80-85% מהעוברים עם תסמונת דאון.

 2.  Integrated test- בבדיקה זו נמדדת רמת ההורמון PAPP-A בסמוך לבדיקת השקיפות העורפית. לאחר שבוע 16 נמדדת רמה של ארבעה הורמונים נוספים (fβ-hCG, AFP, Inhibin, Estriol) . שלוב של גיל האם, עובי השקיפות ורמת חמשת ההורמונים  מניב סיכון משוקלל לתסמונת דאון. התוצאה מדווחת ליולדת במהלך הטרימסטר השני ובבדיקה זו ניתן לאתר כ- 90-95% מהעוברים עם תסמונת דאון.
 
 
 
אנו מסתמכים על הפרוטוקולים הנהוגים במרכזים המובילים בעולם וממליצים על הבדיקות הבאות:
 
 במידה והשקיפות קטנה מ- 3 מ"מ אנו ממליצים להשלים את בדיקת ה- Integrated test  - שהיא בדיקת הסקר המהימנה ביותר לתסמונת דאון.
                             
במידה והשקיפות נעה בטווח 3.0-3.5 מ"מ אנו ממליצים לבצע את בדיקת ה- Combined test אשר תספק תוצאה בשלב מוקדם יותר של ההריון.
                                 
במידה והשקיפות גדולה מ- 3.5 מ"מ הסיכון להפרעה כרומוזומלית עולה באופן משמעותי ואנו ממליצים לשקול ביצוע בדיקה אבחנתית כגון סיסי שלייה
                                .
בכל מקרה בו השקיפות גדולה מ- 3 מ"מ אנו ממליצים על ביצוע בדיקת אקו-לב עובר בשבוע 20-22
בהריונות מרובי עוברים (תאומים, שלישיות וכו') רמת הסיכון לתסמונת דאון תחושב על פי 
 בדיקת השקיפות  העורפית וגיל האם.

חשוב לזכור : 

מדידת השקיפות העורפית היא בדיקה  לא חודרנית, אשר איננה מסכנת את ההריון . אולם, בדיקה זו היא בדיקת סקר, והיא מצביעה על הסיכון (הסתברות) להימצאות הפגם. הבדיקה איננה יכולה לשלול או לאשר בוודאות פגם כרומוזומלי. על מנתלאשר או לשלול את קיום הפגם בוודאות יש צורך בבדיקות נוספות כגון דגימת סיסי שלייה או דיקור מי שפיר. 

אנא הרגישי בנוח לשאול  כל שאלה בנוגע לבדיקה עצמה ולתוצאותיה.