מרפאה 03-527-3631
קביעת תורים 052-609-9666
פרופ' בועז ווייס 052-666-6464
סקירת מערכות מוקדמת
 
אולטרסאונד

 אולטרסאונד הפלא הטכנולוגי של המאה העשרים
 
עד לפני שלושה עשורים בלבד תהליך ההיריון עדיין נחשב בעולם הרפואה הגניקולוגית כמסתורי והשערתי, ההיריון היה תקופה זרועה באפלה כאשר המחקר הגנטי בתחום ההתפתחות המחלות ומניעת סיכון ההיריון במישורים רבים היו עדיין בגדר גישוש באותה אפילה. כמעט בלתי אפשרי להאמין שהאולטרא סאונד נכנס לחיינו לפני שנים כה מועטות, מעבר למבט הקרוב על העובר, מאפשר האולטרסאונד, למנוע ולטפל במקרים וסיבוכים כבר בשלבים המוקדמים של ההריון.
 
זיהוי מחלות גנטיות וגילוי הריון בסיכון
אחת מהאפשרויות הפלאיות שהעניק לנו האולטרסאונד הוא גילוי פגמים גנטיים, עיקובים התפתחותיים, עצירות התפתחותיות ומומים מולדים. האפשרויות לזיהוי הבעיה/הקושי, כבר בשלבים המוקדמים של ההריון. הגילוי המוקדם מאפשר הכנה מוקדמת הן מבחינה רפואית והן מבחינה נפשית עבור ההורים. הריון בסיכון, בעת גילוי מוקדם מסיבותיו השונות, המתאפשר גם הוא באמצעות בדיקת אולטרא סאונד מציל לא פעם את חייהם ובריאותם של האם והעובר.
 
ניתוח עוברים במהלך חודשי ההריון המאוחרים
 
אפשרויות טיפול ומניעה פגמים ומומים או הקלה עליהם מתאפשרות במקרים רבים בזכות גילוי מוקדם, כפי שציינו מעלה. האולטרה סאונד מאפשר לרופא לעקוב באופן צמוד אחר מצב התפתחות ובשלותו של העובר ולבחון את האפשרות לביצוע ניתוח טרום הלידה ללא הצורך בזירוז לידה או ביצוע ניתוח קיסרי לשם ביצוע הניתוח בוולד,. האפשרות לבצע את ניתוח בשלב העוברי מאפשרת לעובר להמשיך ולהתפתח בתוך הרחם, התפתחות המאפשרת לאיבריו החיוניים להבשיל לקראת הלידה. מקרים כאלה מתבצעים תוך מעקב אולטרה סאונד צמוד וניטור העובר ברחם העוקב אחר קצב הלב והתנועות.
 
הפסקות הריון – על סדר היום החברתי
 
על אף האפשרויות הרבות והטכנולוגיה המתקדמת, במקרים שונים עלינו לבצע גם שיקולים כואבים. מקרים בהם מתגלה מצב בו האם נמצאת בסכנת חיים או סכנה בריאותית חמורה, העובר נמצא במצבים של סיכויי שרידות נמוכים עד בלתי אפשריים, כמו במקרים של עצירה עיקוב משמעותי או עצירה התפתחותית מוחלטת, מומים קשים בתינוקות. וכיוצא באלה. במקרים כאלה בדיקת אולטרסאונד תדע לתת את מידע זה, בשלבים מוקדמים יחסית ותוך מתן מידע ברמת דיוק של  בין 80 ל 90 אחוזים ואף יותר. אז על יהיה על ההורים לשקול האם להמשיך את ההיריון או לבצע הפסקת הריון.
 
 

כחלק מהניסיונות לעודד הורים ואמהות בפרט, לבצע מעקבים לצורך מעבר תקין, בטוח ורגוע יותר של תקופת ההיריון, רוב בדיקות האולטרסאונד, גם אלה שבעבר נחשבו לבדיקות יוקרתיות ובדיקות רבות, ממש כפי שנחשבה בדיקת האולטרה סאונד, כשהיתה עוד בתחילת דרכה (ועל פי רופאים רבים מתחום הגניקולוגיה ובכלל עדיין נחשבת ככזאת), מכוסות על ידי קופות החולים השונות או מעניקות החזרים לבדיקות אולטרה סאונד בתשלום בכיסויים משתנים על פי הקופה, סיוע זה מאפשר ומשפר ומעלה ההריונות והלידות התקינים באחוזים גבוהים משמעותית על פני תקופות הפוסט אולטרסאונד.