סקירת מערכות          
 
סקירת מערכות

סקירת מערכות  הינה בדיקה שנערכת במהלך השליש השני להריון. מדובר בבדיקת אולטרסאונד מפורטת שממלאת מספר רב של תפקידים, ביניהם: גילוי מוקדם של מומים עובריים, משקל עובר לא תקין, כמות מי שפיר לא תקינה או בעייתית. מספקת מידע על מצג העובר, משקל העובר, מערכות האיברים הפנימיים ותפקודם.


סקירת מערכות איננה מיועדת לאבחון מומים כרומוזומליים ואין היא מהווה תחליף לשקיפות העורפית, הסקר הביוכימי או לדיקור הגנטי.
 

כמובן ובמידה וימצא ממצא החורג מהנורמה תקבלי הסברים לגבי מהות הממצא והשלכותיו.

ישנם שני סוגי סקירות מערכות:

סקירת מערכות מוקדמת
בדיקה המתבצעת בשלב מוקדם יחסית של ההיריון, בין השבועות 14-16 להריון, על ידי מתמר המוחדר לפתח הנרתיק או על גבי הבטן. הרופא הבודק יבדוק את מבנה העובר ואת מערכותיו השונות. הבדיקה נועדה בעיקר לצורך מטרת זיהוי מוקדם של מומים בעובר. ישנם מספר מוקדים שחשוב לבדקם בבדיקה זו על מנת לגלות תסמונות כרומוזומאליות שונות, לדוגמא: המוקד האקוגני בלב ואגני כליה מורחבים שלעיתים מצביעים על תסמונת דאון ועל ליקויים במבנה הכרומוזום. ישנם מומים שלא ניתן לגלות בבדיקה זו.
חשוב לציין שיש מומים שלא ניתן לזהות בבדיקה זאת, למשל: מחלות נפשיות ופיגור שכלי. ישנן נשים (בעיקר דתיות או חרדיות) שבוחרות לא לבצע סקירת מערכות מוקדמת משום שאין הן רואות בה טעם מסיבה הלכתית, היות ואינן מעוניינות לבצע הפלה באם יתגלו ממצאים חשודים.


מה יכולת הזיהוי של הבדיקה ?
רמת זיהוי המומים במרכזים הטובים בעולם נעה בין 50-90% מכאן שיכולתה של טכנולוגיית האולטרסאונד לאתר מומים הינה מוגבלת. כשני שליש מהמומים מתגלים בבדיקת סקירת המערכות המוקדמת וכשליש מהמומים המזוהים טרום לידתית מאותרים בבדיקה המאוחרת.סקירת מערכות מאוחרת / מורחבת
בדיקה זו מתבצעת בין השבועות 22-24, בדרך כלל על גבי הבטן משום שהעובר גדול וניתן לזהות בקלות את מערכותיו השונות. בדיקה זו בדרך כלל מדויקת יותר מבדיקת סקירת מערכות מוקדמת, היות והעובר גדול יותר ומערכותיו בשלות יותר. בדומה לבדיקה הקודמת, גם בדיקה זו נועדה לגלות מומים מולדים בעובר ובעיות כרומוזומאליות אופציונאליות. בנוסף, בודקים בבדיקה זו את מצג העובר, משקלו וכמות מי השפיר. גילוי מוקדם של מומים מולדים יכול להציל חיים, משום שישנם מומים הניתנים לטיפול לאחר הלידה.

לסיכום, שתי הבדיקות נותנות מידע להורים אודות מבנה העובר ובריאותו. עם זאת, חשוב לציין שלא ניתן לזהות את כל המומים הקיימים בבדיקת אולטרסאונד משום שיש מחלות שאין להן סממן חיצוני שניתן לזהותו בבדיקה.
 
סקירה מערכות שלישית
הבדיקה מתבצעת בשבועות 30-32, בשליש השלישי של ההיריון.
מרבית המומים מתגלים בסקירה המוקדמת והמאוחרת. אולם, ישנם מומים התפתחותיים אשר עלולים להופיע בשליש השלישי של ההיריון. בבדיקה זו כל איברי העובר נבדקים, אך תשומת הלב ניתנת לחדרי המח, הכליות, מערכת השתן והמעיים. ההבדל בין סקירה זו לבין השתיים הקודמות לה הוא תשומת הלב היתרה שניתנת לאיברים הללו.
 
 

סקירת מערכות מוקדמת

סקירת מערכות מוקדמת - בדיקה המתבצעת בשלב מוקדם יחסית של ההיריון, בין השבועות 14-16 להריון, על ידי מתמר המוחדר לפתח הנרתיק או על גבי הבטן. הרופא הבודק יבדוק את מבנה העובר ואת מערכותיו השונות.

בדיקה התפתחותית בין שבועות 30-32

בדיקה התפתחותית בין שבועות 30-32 המתבצעת בשלב מוקדם יחסית של ההיריון, בין השבועות 14-16 להריון,

סקירת מערכות שלישית

סקירת מערכות שלישית

סקירת מערכות מאוחרת

סקירה מערכות שלישית הבדיקה מתבצעת בשבועות 30-32, בשליש השלישי של ההיריון. מרבית המומים מתגלים בסקירה המוקדמת והמאוחרת.